Strategic coupling on the European periphery: A case study of a small Hungarian town

Szerzők

DOI:

https://doi.org/10.17649/TET.36.3.3424

Kulcsszavak:

globális termelési hálózatok, regionális adottságok/intézmények, stratégiai összekapcsolódás, kisvárosok

Absztrakt

A külföldi működőtőkére alapozott kelet-közép-európai gazdaságfejlesztési politikák és a transznacionális vállalatoknak az EU fő piacaihoz közeli, költséghatékony gyártóhelyek keresésére irányuló stratégiái az elmúlt évtizedekben a régió globális/regionális termelési hálózatokba történő integrálódásához, ipari gyártó funkciójának erősödéséhez vezettek. Miközben az újraiparosodás intenzitása nagyban meghatározza a nagyvárosi régiókon kívüli térségek gazdasági növekedését és társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeit, többen megkérdőjelezik a duális gazdaság, a függő fejlődés és a közepes jövedelem csapdája irányába mutató modell hosszú távú sikerességét. A globális termelési hálózatokról született, kutatásunk elméleti alapját képező szakirodalom szerint az integráció mikéntjének vizsgálata a kulcs ahhoz, hogy megértsük e gazdasági modell potenciáliseredményeit. Úgy látszik, hogy a folyamat a globális-lokális interakciók minőségétől függ: ezek egyszerre alapulnak a vállalati stratégiákra és a különböző szintekhez kötődő “regionális” adottságokra és szereplőkre.

Cikkünk egy periférikus kisváros két transznacionális vállalatának összehasonlító elemzésére fókuszál: a globális-lokális kapcsolatok és azok helyi fejlődésre gyakorolt hatásainak értelmezésére elemzési keretként a stratégiai összekapcsolódás koncepcióját használjuk. Másodlagos és elsődleges forrásokra épülő munkánkban a helyi környezet adottságait és kulcsszereplőit vizsgáljuk, követjük a leányvállalatok fejlődését (feljebb lépési pályáit), illetve elemezzük lokális/regionális társadalmi-gazdasági integrációjuk dimenzióit és mélységét. Esettanulmányunk a tematikus szám céljaihoz azzal járul hozzá, hogy feltárja a stratégiai összekapcsolódás dinamikáját és minőségét, illetve körüljárja a fejlesztéspolitikai szempontból előnyösebb kimenetek elérésének esélyeit korlátozott és zsugorodó helyi humán erőforrásokkal rendelkező periférikus környezetben.

Szerző életrajzok

Ernő Molnár, Debreceni Egyetem, Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

adjunktus

Feyrouz Ahlam Saidi, Debreceni Egyetem, Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

PhD hallgató

Katalin Szabó, Debreceni Egyetem, Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

MSc hallgató

##submission.downloads##

Megjelent

2022-08-23

Hogyan kell idézni

Molnár, E., Saidi, F. A. és Szabó, K. (2022) „Strategic coupling on the European periphery: A case study of a small Hungarian town”, Tér és Társadalom, 36(3), o. 122–144. doi: 10.17649/TET.36.3.3424.

Ugyanannak a szerző(k)nek a legtöbbet olvasott cikkei