A roma népesség száma Északkelet-Magyarországon – területi sajátságok a legutóbbi adatok tükrében

Szerzők

DOI:

https://doi.org/10.17649/TET.38.3.3599

Kulcsszavak:

Északkelet-Magyarország, etnikai földrajz, etnikai klasszifikáció, periférikus térségek, roma népesség

Absztrakt

A roma népesség becsült lélekszáma az etnikai klasszifikációs megközelítéstől függően jelentősen változhat, az önbevallási adatok jellegzetesen alacsonyabbak, míg a heteroidentifikáció, azaz a külső minősítés tipikusan magasabb értékeket eredményez. A tanulmányban előbbire a népszámlálások, utóbbira – részben – a szerzők által összegyűjtött, települési önkormányzati becslések adnak példát. A különböző adatforrások alapján azonban a tendencia egyértelműnek tűnt Magyarországon; a roma népesség száma és aránya is dinamikusan növekedett az elmúlt évtizedekben. Ebben okozott törést a 2022-es népszámlálás, amely jelentős csökkenést jelzett az identitását felvállaló cigányság lélekszámában.

A tanulmány Északkelet-Magyarország példáján tárja fel a népszámlálási és az önkormányzati becslésekből származó adatok egymástól való eltéréseit, valamint a kirajzolódó változások területi mintázatát. Az önkormányzati becslések hátterét egy közelmúltban elkészült, a vizsgált térség 999 településének adatait magába foglaló adatbázis biztosítja. Utóbbi megközelítés alapján Északkelet-Magyarországon a roma népesség aránya mintegy másfél százalékponttal, 17,3%-ra nőtt, míg a népszámlálási adatok alapján két százalékponttal, 4,6%-ra mérséklődött. A két megközelítés közötti különbség mértéke alapvetően várható volt, az eltérő tendencia azonban kevéssé volt sejthető. A népszámlálások tükrében 14-re mérséklődött a legalább 50%-os roma-népességarányú települések száma 2022-re, míg az önkormányzati becslések alapján számuk megduplázódott, közelítve a 140-et.

A különböző adatforrások alapján megjelenő eltérő tendencia különösen az elmaradott településcsoportok esetében okoz dilemmát, mivel a népszámlálási adatok alapján oldódni látszik, míg az önkormányzati becsült értékek szerint tovább erősödik a cigányság települési léptékű szegregálódása.

Szerző életrajzok

Pénzes János, Debreceni Egyetem TTK Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

egyetemi docens

Apáti Norbert, Debreceni Egyetem TTK Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

doktorjelölt

Balázs Dóra, Debreceni Egyetem TTK Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

PhD-hallgató

Kovács Dávid, Debreceni Egyetem TTK Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

PhD-hallgató

Pásztor István Zoltán, Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája

tanár

##submission.downloads##

Megjelent

2024-09-30

Hogyan kell idézni

Pénzes, J. (2024) „A roma népesség száma Északkelet-Magyarországon – területi sajátságok a legutóbbi adatok tükrében”, Tér és Társadalom, 38(3), o. 78–94. doi: 10.17649/TET.38.3.3599.

Folyóirat szám

Rovat

Ténykép

Ugyanannak a szerző(k)nek a legtöbbet olvasott cikkei